Pg.261

questions:18,19

18)Suki has 30 small linking cubes.

a)She wants to use 18 of them to make a large cube,Is this possible?

Why or not?

b)what number of linking cubes would she use to construct the largest cube she can possibly make?

a)There's no whole number that can be cubed to equal 18,so NO.

b)Suki would have to have 27 more cubes to make 3x3x3 cubed.

19)Melissa has three glass vases,She wants to use one as a decorative fish tank for Harvey the guppy.Which will give Harvey the most water to swim in?

The volume of the cube is 343 cm3

The volume of the rectangular prism is is 360 cm3

The volume of the triangular prism is 367.5 cm3

The guppy will have more water to swim in the triangular prism!

Cylinder and Volume Question's

I solve the problem like this

a) V=pi.r.r.h

V=(3.14x3.5x3.5)x23

V=78.5x25

V=1806.5cm^3

b)V=pi.r.r.h

V=(3.14x14x14)x12

V=61.44x12

V=7385.28cm^3

c) V=pi.r.r.h

V=(3.14x0.5x0.5)x1.5

V=12.75x1.5

V=19.125cm^3

R=D/2

D=0.8

o.8/2=R

R=0.4cm^3

V=pi.r.r.h

V=(3.14xo.4xo.4)x10

V=o.5024x10

V=5.024m^3

Chapter 2

(+2) x (+3)=+6

(+2) x (-3)= -6

(-2) x (+3)=(+6)

(-2) x (-3)=+6

## Wednesday, February 23, 2011

## Thursday, February 17, 2011

### John Chua's textbook work : volume pages 259-260 #7,12,14

Formula used:

Area of the base x height

b x h1 x h2= volume

A)

7 x 7 / 2 = 24.5cm squared

24.5cm squared x 12 = 294cm cubed

B)

8.1 x 2.2 / 2 = 8.91m squared

8.91 x 15 = 133.65m cubed

C)

320 x 210 = 33,600mm squared

33,600 x 400 = 13 440 000mm cubed

A) height of prism (cm) = 10

how?

7 x 2 / 2= 7cm squared

70 / 7 = 10cm

B) height of triangle (cm) = 12

how?

1080 / 10= 180cm

180 x 2 = 216cm

216 /18 = 12cm

C)base(cm)=20

700 / 5 =140

140 x 2 =280

280 / 14 = 20

volume= 4800cm cubed]

how?

b x h1 x h2= volume

8x 15 / 2= 60cm squared

60cm squared x 80 = 4800cm cubed

Cylinder and Volume Problems

A)3x4x4=48cm^2

48cm^2 x 10cm= 480cm^3

b)3.14 x 4.1 x 4.1=53cm^2

53cm^2 x 11 = 583cm^3

R=d/2

R=10/2

R=5

R=8/2

R=4

outside radius 5cm

inside radius 4cm

height 40cm

pi x r x r = area of base

3.14 x 5 x 5 = 78.5cm^2

78.5cm^2 x 40 cm=3,140 <---- Outside Volume 3.14 x 4 x 4 = 50.24^2 50.24cm^2 x 40cm = 2009.6cm^3 <-------- Inside Volume 3140cm^3-2009.6cm^3= 1,130.4cm^3

Labels:
"cylinder volume",
#7,
12,
14,
John873,
pg.259-260,
textbookwork,
Volume,
volumeproblems

### Math Textbook pages 250-253 #3,7,9,11,15

3.

a) V=Area of Base x h

V= 15cm2 x 4cm

V= 60cm3

b) V=Area of Base x h

V= 18cm2 x 12cm

V= 216cm3

c) V=Area of Base x h

V= 96cm2 x 20cm

V= 1920cm3

7. a) V/Area of Base = h

32cm3/8cm2 = h

4cm = h

b) V/Area of Base = h

35cm3/5cm2 = h

7cm = h

c) V/Area of Base = h

36cm3/9cm2 = h

4cm = h

9.

11. V= area of base x h

V= 10.4cm2 x 9

V= 93.6cm3

15. I'm not sure if I got this question right.

Area of base x h = V

615m2 x 44.5 m = 27367.5m3

425m3 / 27367.5m3 = 0.015529368%

0.015529368 x 100 = 1.5529368%

= 1.6%

Labels:
"cylinder volume",
ChristianT873,
scribepost,
Volume

### Brandon's Text Book Volume Scribe

From the textbook, I had to do pages 260-261 numbers 11,16,17.

Here's what I did.

1)Copy and complete the following table.

the 700 is supposed to be 1200, sorry for the mistake.

a) So this is what I did. I needed to find the height for the first one so I divided 70 by 7 and I got 10

then I divided 10 by 2 and got 5.

b)For the second one I did the same thing 1080/12 = 90, 90/10 = 9 12x9x10 = 1080

c) 1200/5 = 240, 240/ 15 = 16

16)Cindy’s aquarium stands 75 cm tall and

has a base that measures 1.2 m × 80 cm.

At one point during the initial filling, the

aquarium has a 12-cm depth of water in

it. Cindy needs to fill it to 15 cm from the

top before she adds the fish. Draw a

diagram and label the dimensions of the

aquarium. Determine how much more

water Cindy must add before she puts in

the fish.

v= l.w.h

v=75cm.80cm.12cm

v=72,000 cm3

17) contractor is excavating a rectangular

hole 10 m × 12 m × 3 m to pour the

foundation for a house. A dump truck

with a capacity of 9 m3 is used to haul

away the excavated soil. How many trips

does the truck need to make?

v= l.w.h

v=10mx12mx3m

v=360

360/9= 40

The truck made 40 trips

Here's what I did.

1)Copy and complete the following table.

the 700 is supposed to be 1200, sorry for the mistake.

a) So this is what I did. I needed to find the height for the first one so I divided 70 by 7 and I got 10

then I divided 10 by 2 and got 5.

b)For the second one I did the same thing 1080/12 = 90, 90/10 = 9 12x9x10 = 1080

c) 1200/5 = 240, 240/ 15 = 16

16)Cindy’s aquarium stands 75 cm tall and

has a base that measures 1.2 m × 80 cm.

At one point during the initial filling, the

aquarium has a 12-cm depth of water in

it. Cindy needs to fill it to 15 cm from the

top before she adds the fish. Draw a

diagram and label the dimensions of the

aquarium. Determine how much more

water Cindy must add before she puts in

the fish.

v= l.w.h

v=75cm.80cm.12cm

v=72,000 cm3

17) contractor is excavating a rectangular

hole 10 m × 12 m × 3 m to pour the

foundation for a house. A dump truck

with a capacity of 9 m3 is used to haul

away the excavated soil. How many trips

does the truck need to make?

v= l.w.h

v=10mx12mx3m

v=360

360/9= 40

The truck made 40 trips

### Colleen's Volume Scribe

Textbook. Page: 258-259 #4,5,6.

4) Determine the volume of each triangular prism.

5) What is the volume of each rectangular prism?

6)Determine the volume of each cube.

Cylinder Volume and Volume Problems

area of base x height

r= d/2r

r= 45/2=22.5

r=22.5cm

a= pi.r^2

a= 3.14 x 22.5 x 22.5

a= 1589.625cm^2

v= 1589.625cm^2 x 90cm

v= 143066.25

One crate will be enough. the volume of the crate is 63m^3 and the volume of the boxes is 50m^3

4) Determine the volume of each triangular prism.

5) What is the volume of each rectangular prism?

6)Determine the volume of each cube.

Cylinder Volume and Volume Problems

area of base x height

r= d/2r

r= 45/2=22.5

r=22.5cm

a= pi.r^2

a= 3.14 x 22.5 x 22.5

a= 1589.625cm^2

v= 1589.625cm^2 x 90cm

v= 143066.25

One crate will be enough. the volume of the crate is 63m^3 and the volume of the boxes is 50m^3

Labels:
"cylinder volume",
"volume problems",
Colleen873,
scribepost,
Volume

### Homework Book Odds

Pages 80 - 81 Odds

If you need help with thi click this!

If you need help with thi click this!

### Math Textbook Pg 250-253 #2,5,8,10

Jennily's Volume Post # 2,5,8,10

No it doesn't matter.

For example look at these two rectangular prism.

V= area of base x height

V= 50cm x 15cm

V= 750cm

V= area of base x height

V= 75cm x 10cm

V=750cm

You see they are both the same.

LxWxH

4cm x 3cm = 12cm

12cm² x 5cm = 60cm³

LxWxH

5cm x 3cm = 15cm

15cm² x 4 = 60cm³

LxWxH

20cm x 6cm = 120cm

120cm² x 8cm = 960cm

LxWxH

8cm x 6cm = 48cm

48cm² x 20 = 960cm³

So, mainly 1cm cube would look like this:

So if you were to make a base of fifteen cm cube it would look something like this:

The top of this layer should be 15cm² so we would use that as our base.

Since the prism is made up of 5 layers of the 15 cm cubes then i will be using that as my height.

V= area of base x height

V= 15cm² x 5cm

V=75cm³

V= 15cm² x 5cm

V=75cm³

Even if the wording is different it's basically just asking for the volume.

V= area of base x height

V= 1250cm² x 100cm

V= 125 000cm³

Cylinder Volume and Volume Problems

A)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 5 x 5) x 23

78.5cm ^2 x 23

V= 1805.5cm^3

B)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 14 x 14) x 12

615.44cm^2 x 12

V= 7385.28cm^3

C)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 0.5 x 0.5) x 1.5

0.785m^2 x 1.5

V= 1.1775m^3

7.4

A) Yes, He has enough small prism. If he uses 4 for the base and 4 for the height he will have enough.

B)

b x h / 2 x h

5.6 x 6.8 / 2 = 19.04m ^2

19.04m^2 x 1.18 = 22.4672m^ 3

V= 1250cm² x 100cm

V= 125 000cm³

Cylinder Volume and Volume Problems

7.3

7.3

A)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 5 x 5) x 23

78.5cm ^2 x 23

V= 1805.5cm^3

B)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 14 x 14) x 12

615.44cm^2 x 12

V= 7385.28cm^3

C)

V= Ï€ x r x r x h

V= (3.14 x 0.5 x 0.5) x 1.5

0.785m^2 x 1.5

V= 1.1775m^3

7.4

A) Yes, He has enough small prism. If he uses 4 for the base and 4 for the height he will have enough.

B)

b x h / 2 x h

5.6 x 6.8 / 2 = 19.04m ^2

19.04m^2 x 1.18 = 22.4672m^ 3

Labels:
"cylinder volume",
"volume problems",
JennilyL873,
scribepost,
Volume

## Wednesday, February 16, 2011

### Angelique's Homework Book Volume Scribe

From the homework book, I did questions 4, 6, and 8 on pages 80-81

For number 6, I solved the problems two different ways.

Here is a link that you might want to look at for some help on volume.

For number 6, I solved the problems two different ways.

Here is a link that you might want to look at for some help on volume.

Here is a video that helps you learn more about volume.

Labels:
"cylinder volume",
"volume problems",
Angelique873,
scribepost,
Volume

### Summer's Volume Scribe

Mr. Chin bought a box of small building blocks for his four children.

He will give an equal number to each of them. What volume of blocks

will each child get?

V = L x W x H

V = 40 x 20 x 24 = 19200 cm

V = 19200 / 4 = 4800 cm

V = 4800 cm

Each child will get 4800 cm of the brick of building blocks.

How many ways of finding the volume are there?

Cylinder volume and volume problems

Answer:

first we have to find the radius

d / 2 = r

0.26 / 2 = 0.13

r= 0.13

now we can find the volume

V= (pi x r x r) x h =

V= (3.14 x 0.13 x 0.13) x 2.4 =

V= 0.053066 x 2.4

V= 0.1273584

Answer:

a) V= (pi x r x r) x h =

V= (3.14 x 25 x 25) x 95=

V= 1.962.5 x 95=

V= 186.437.5

b) 5 x 24 = 120

186.437.5 x 120 =

223.725

c) the garbage can should be filled 1* 1/2 cans should be filled every day

He will give an equal number to each of them. What volume of blocks

will each child get?

V = L x W x H

V = 40 x 20 x 24 = 19200 cm

V = 19200 / 4 = 4800 cm

V = 4800 cm

Each child will get 4800 cm of the brick of building blocks.

How many ways of finding the volume are there?

Cylinder volume and volume problems

Answer:

first we have to find the radius

d / 2 = r

0.26 / 2 = 0.13

r= 0.13

now we can find the volume

V= (pi x r x r) x h =

V= (3.14 x 0.13 x 0.13) x 2.4 =

V= 0.053066 x 2.4

V= 0.1273584

Answer:

a) V= (pi x r x r) x h =

V= (3.14 x 25 x 25) x 95=

V= 1.962.5 x 95=

V= 186.437.5

b) 5 x 24 = 120

186.437.5 x 120 =

223.725

c) the garbage can should be filled 1* 1/2 cans should be filled every day

Subscribe to:
Posts (Atom)